PÍŠEME DO NOVIN – NÁŠ DOMOV

ON-LINE ČAS BY NEMĚL BÝT PRO DĚTI MOTIVACÍ

OPEN HOUSE o.p.s. nabízí pomoc při řešení problémů moderní doby. V poslední době se nám začaly hromadit otázky týkající se sociálně patologických jevů, a proto jsme se rozhodli reagovat formou pravidelné rubriky, kde budeme připraveni odpovídat na dotazy, se kterými se setkáváme nejčastěji.

Na dotazy týkající se netolismu (závislosti na on-line technologiích - hry, sociální sítě apod.) odpovídala ředitelka Open House a preventistka na Bruntálsku a Opavsku Veronika Žáková.

Jaké druhy závislostí si může dítě vybudovat v on-line prostoru?
„Na virtuálních vztazích (sociální sítě), na činnostech (hraní her, sázení, nakupování), nadměrné vyhledávání.“

Jakým způsobem mohu u svého dítěte předcházet vzniku závislosti na on-line prostoru? 
„Odpověď na tuto otázku není vůbec jednoduchá, protože si sami dobře uvědomujeme, že v dnešní době nás moderní technologie obklopují a staly se nedílnou součástí každodenního života. Za nás je důležité být s dítětem společně na síti, být jeho průvodcem v on-line světě, zajímat se o to, co tam dělá a co se mu na tom líbí. On-line čas by neměl být motivací (když uklidíš, můžeš si vzít mobil) a off-line čas by neměl být trestem pro dítě. Dbejte na to, aby větší část vašeho času byla off-line.“

Kdy začíná závislost na počítači a jak ji poznám? 
„Závislostní chování u dítěte se projevuje tím, že oddaluje plnění svých běžných denních povinností, opouští dřívější zájmy a přátele na úkor času stráveného v on-line prostředí. Ztrácí kontrolu nad časem stráveným u počítače. Pokud nemůže z jakéhokoliv důvodu trávit čas u PC, projevuje se u něho neklid, nervozita a toto chování se může lehce přehoupnout až do agrese. Dalším signálem je brzké vstávání, popř. dlouhé ponocování.“

Pokud se u mého dítěte projeví závislost na on-line technologiích, jak mám tuto situaci řešit a kde hledat pomoc? 
„V každé základní škole je výchovný poradce nebo metodik prevence, který Vám poskytne důležité informace ohledně závislostního chování. Dále pak můžete kontaktovat naši organizaci, a to buď přes náš FB (Open House), e-mailem: openhouse@ seznam.cz, telefonicky nebo osobně. Přímo ve městě Bruntálu je také adiktologická poradna specializující se na závislosti a závislostní chování.

 

Příštím tématem bude kyberšikana. Dotazy můžete adresovat prostřednictvím e-mailu openhouse@seznam. cz, facebookového profilu Open House nebo přímo do schránky organizace na adrese Edvarda Beneše 47, Bruntál. Kamil Gavenda, vedoucí sociálních služeb, OPEN HOUSE o.p.s.